Na internetu se objevili dotazy co je to vlastně ten F1 hybrid a jestli to není náhodou geneticky modifikovaný organismus se kterým nikdo z nás nechce mít nic do činění (ale levný olej z GMO řepky kupuje kde kdo i když smrdí). Zkusím trochu osvětlit.
F1 hybrid
Začneme příkladem z chovu zvířat. Pokud zkřížíme koně a osla, což jsou dva rozdílné druhy, vzniká nám v první filiální generaci mula. Ta nese vlastnosti z obou rodičů.
Jako Hybrid F1 se označují semena první filiální generace. Ta tedy vzniká křížením dvou rozdílných druhů. U rostlin se obvykle kříží dva kultivary. Vypěstovaná semena pak nesou vlastnosti jednoho z rodičů nebo kombinaci vlastností obou rodičů. Za pomoci genetiky je možné předpokládat jaké dopady bude mít křížení na další generaci. Dostáváme tedy vyrovnanou sadbu s předpokladatelnými vlastnostmi. Křížení se dosahuje tak, že je přenesen pyl jedné rostliny na rostlinu druhou, jde tedy o přirozené křížení druhů.
Dále pak ještě může existovat F2 hybrid, který vzniká křížením nebo samoopylením Hybridu F1, ten ale už postrádá vyrovnanost potomků.
Geneticky modifikovaný organismus (GMO)
Glofish |
Tento druh organismu nebyl vyvinut přirozenou cestou, tedy křížením běžně se vyskytujících jedinců, ale cílenou nebo nahodilou úpravou genů. Toho je možné dosahovat různými postupy genetického inženýrství, ať za použití mutagenů nebo bakterií (Agrobacterium tumefaciens). Principiálně jde o to, že se spojí 2 různé DNA z různých zdrojů. Můžete tak najít v rýži třeba geny z úplně jiného organismu. S nadsázkou řečeno, zkřížili jste prase s krtkem. :-)
V současné době jsou na tyto organismy velice rozporuplné ohlasy veřejnosti. Tyto druhy mohou být velice odolné vůči škůdcům ,plísním a podobně. Na druhou stranu není jasné jaké může mít dopady na lidské zdraví a na okolní přírodu. Tyto druhy totiž nemusí mít škůdce a velmi rychle zaplavit přírodu a vymýtit některý z přirozených druhů.
V minulosti byli v Evropě, která tyto organismy velice nerada přijímá, problémy s modifikovanou rýží z Číny. Také ve wikileaks se objevila depeše, ve které chtělo USA trestat evropské státy za nepřijímání této technologie.
Žádné komentáře:
Okomentovat