Pěstování rajčat
Rajčata na zahradě by neměla chybět. Pokud dodržíte několik pravidel, jistě se dočkáte dobré sklizně. Pěstování rajčat není nikterak složité ani náročné, ale je potřeba dodržet níže popsané postupy, aby byla sklizeň co nejlepší.
Výběr místa
Rajčata je možné pěstovat buď venku nebo ve skleníku. To je potřeba si ujasnit úplně nejdřív. Oboje má svoje výhody a nevýhody které je nutno zvážit, ale obecně se jim lépe daří ve skleníku, méně tam trpí na choroby, mají větší výnosnost a vzrůst, ale vyžadují mnohem více péče. Především pravidelnou zálivku, dobrou půdu a proudění vzduchu. Rajče je plodinou první trati, vyžaduje dobře vyhnojenou, nejlépe lehkou půdu. Vyžaduje hodně světla i tepla.
Výběr odrůdy
Nejprve je třeba si ujasnit, zda chceme cherry rajčata, běžná rajčata nebo nějaký "exotičtější typ". Podle toho si vybereme semena. Vždy vybíráme raději semena F1 hybridů, které poskytují geneticky mnohem lepší sadbu, odolnější vůči chorobám a hlavně stejného charakteru. Sice jsou o něco dražší, ale je to sázka na jistotu.
Dalším kritériem při výběru je, zda chcete rajče tyčkové nebo keříčkové. Rozdíl mezi těmito druhy je v charakteru růstu rostliny a také její péči. Rajče tyčkové už podle názvu musíme přivazovat k nějaké opoře a je u něj nutné vylamovat postranní výhony v paždí listů. Rostlina má tedy rovný stonek a z něj vyrůstají na stopkách plody. Rajče keříčkové potřebuje většinou oporu také, ale nechávají se mu postranní výhony na kterých vyrůstají další plody, rostlina tedy tvoří keřík. Keříkové typy jsou vhodné spíš na balkónové pěstování, zatímco tyčkové je vhodné spíše na venkovní výsev nebo do skleníků. Je na vás který typ, velikost a barvu plodů zvolit.
Výběr odrůdy tedy co nejlépe přizpůsobíme místu, a našim požadavkům na plody.
Výsadba
S výsadbou začneme v březnu, doma. Do půllitrových nádob naplníme rašelinu a mělce do každé dáme po jednom semenu. Semena klíčí při teplotě nad 20 °C. Rostlinky necháme dobře zakořenit a prorůst zeminou v kelímku. Pokud máme k dispozici skleník, vysadíme je tam potom co už je dost teplo (tak aby rostliny ve skleníku nepomrzly), jinak je lépe sázet je doma později. Po ledových mužích, přibližně v polovině května pak vysazujeme ven.
Vždy když rajčata sázíme, zasadíme je trochu pod úroveň země, klidně tak že ven budou koukat jen listy. Rajčata totiž dobře vytvářejí adventivní kořeny na stonku a vyvine se jim větší kořenový systém. Rostliny díky němu pak absorbují vodu a živiny z větší plochy a lépe rostou. Pokud máme rostlinky vytáhlejší, nezakopeme je půl metru pod zem, ale rostlinu zasadíme na šikmo. Do jamky kterou jsme si připravili dolu hodíme dostatek čerstvého hnoje, který kořeny prohřeje a ony tak snáze rostou. Rajče snese opravdu hodně hnoje, takže se nebojte při hnojení přitlačit.
Jako poslední, což už není nutné, ale je to docela efektivní, vložíme pod rostlinku PET lahev s uříznutým dnem, hrdlem do země. Rajčata se snáz zalévají a nemusíme pokropit listy. To by podporovalo výskyt plísně.
Spon při výsadbě by měl být 50 - 100 cm na každou stranu od rajčete.
Vegetační období
Rajčata potřebují oporu na to aby rostla vzpřímeně. Mě se osvědčili zatočené tyčky, které prodávají v zahradnictví. Nemusíte totiž pořád stříhat provázek, ale jen prostě rostlinky do této opory zatočíte. Jak rajčata rostou, vylamujeme postranní výhony, pokud máme keříčková můžeme jim několik postranních výhonů ponechat. Kolik, to už záleží na odrůdě.
Rajčata potřebují pohyb vzduchu, proto musíme skleník často větrat. Také během roku dvakrát až třikrát přihnojujeme. Můžeme buď přihnojovat tak, že buď hnůj naházíme okolo rostliny po zemi (pokud nepoužíváme zálivku přes PET lahev), nebo jej zakopeme do mělkých jamek okolo rostliny, nebo úplně nejlépe si připravíme hnojivo tekuté. Tím nemyslím nějaké rozpustné průmyslové hnojivo (které, pokud toho nejste odpůrcem samozřejmě můžete použít), ale zkvašené slepičince. Je to trochu driják, ale rajčata po něm prostě jdou nejlépe. Můžete vyzkoušet nechat zkvasit i jiné druhy hnoje (já mám zkušenosti s králičinou), ale slepičina je prostě to nejlepší.
Pro prosvětlení rostlin, aby se slunce dostalo i na plody, můžeme spodní listy odstranit. Na začátku srpna odřízneme i vrcholky rostlin, dál už neporostou a budou už jen růst a zrát plody.
Sklizeň
Jak rajčata dozrávají, postupně je sklízíme a konzumujeme. Během sezóny se může stát, že některé plody popraskají. Taková rajčata hned odstraníme, jinak jsou náchylná k plísním a rychle se kazí.