Papriky

Pěstování paprik

Převzato z commons.wikimedia.org
Paprika patří mezi chuťově výrazné plodiny. Čím výraznější chuť tím lepší papriky. Už proto je potřeba vybírat rozumně odrůdu a dodávat dostatek živin. A vzhledem k tomu, že nejvýraznější chuť má červená paprika, je dobře soustředit se právě na ty.
Paprika je naprosto typická pro maďarskou kuchyni, Maďarsko je kraj který paprikám skvěle prospívá. U nás jsou pro ně pro venkovní pěstování ideální vhodné pouze velmi teplé oblasti, jako je jižní Morava. Papriky tedy pěstujeme spíše ve skleníku. Pokud ale dodržíme několik pravidel a dáme paprikám dobré podmínky pro růst a zrání, odmění se nám vysokou úrodou. Z jedné rostliny pak můžeme sklidit i 8 velkých paprik.
Často slýchám od zahrádkářů, že se papriky nevyplatí, dlouho rostou, málo plodí a je s nimi hodně práce. Opak je pravdou. Ty ze zahrady totiž chutnají úplně jinak než ty kupované, pokud neseženeme nějakou vysokou kvalitu. Tu ale v běžných obchodech nehledejte.

Výsev

Výsadbu paprik nesmíme podcenit. Je potřeba opravdu vysazovat od začátku do konce února. Pokud podceníte výsadbu, může se vám stát, že papriky vyrostou, ale nedozrají a na rostlině uhnijí, protože na dozrání už bude příliš zima.
Papriky můžeme vysazovat po jedné nebo po dvou. Pokud sázíme po jedné, můžeme vysazovat do 0,33l kelímků, výhodou je lepší výživa rostliny, pokud vyplejeme, nebude jí nic konkurovat. Musíme se ale postarat o oporu rostliny, často se pod vahou plodů ohne a i vyvrátí ze země. Osobně preferuji právě sázení samostatně.
Je možné sázet i po dvou, rostliny se obvykle navzájem podrží, ale úroda nebude tak vysoká. Po dvou vysazujeme do půllitru.
Jako konkrétní odrůdu sázet? Především semena červených paprik, které dávají vysoký přínos a vyrovnanou sklizeň. Rozhodně preferujte F1 hybridy, sice jsou semena drahá (15 semen cca. 40 Kč), ale rozhodně dostanete geneticky mnohem kvalitnější rostliny. Často vysazuji odrůdy SASKIA a SAMURAJ, ale je více kvalitních odrůd.
Pokud kupujete sazenice, dávejte pozor právě na kvalitu, měli byste se zajímat o odrůda a datum výsadby. Ideální je mít nějaký prověřený zdroj, pokud se nechcete starat o rostliny doma za oknem.

Výsadba

Do skleníku vysazujeme na konci dubna nebo začátku května. Můžeme i dříve, pokud máme dobrý skleník, ale pozor na nízké teploty, které papriky přímo nesnáší. 
Vsazujeme do dobře prohnojené půdy, papriky vyžadují vysoký obsah organického podílu v půdě, takže hnojíme odleženým hnojem a kompostem, papriky zvládají docela dobře dokonce když pod ně nahážeme trochu čerstvého hnoje, který je ze začátku ohřívá. 
Pokud nedáme paprikám dostatek výživy v půdě budou rostliny slabé, budou mít málo plodů, které budou těžko dozrávat. Papriky také nesnáší těžké půdy, ideálně jim prospívají dobře propustné hlinitopísčité. 
Papriky vysazujeme ve sponu alespoň 50x50 cm. 

Vegetace

převzato z commons.wikimedia.org
Během vegetace pravidelně zaléváme, papriky ale nejsou moc náročné na vodu. Nevadí jim i několikadenní sucho. Naopak při přelévání mohou papriky napadat houbové choroby. 
Jakmile začnou papriky kvést, musíme jim ve skleníku trochu pomoct. Stačí občas s rostlinou zatřást aby se pyl uvolnil a dostal na bliznu. 
Papriky se mohou větvit, v žádném případě výhony nevylamujeme, necháme rostlinu prostě přirozeně růst. Papriky dorůstají asi do výšky 75 cm až 1 metr. 
Sklizeň
Zralost papriky snadno poznáme podle barvy, když paprika zčervená, můžeme ji utrhnout a sníst či gastronomicky dále zpracovat. Ihned po ochutnání poznáte ten rozdíl mezi kupovanou a vypěstovanou na zahrádce, především v intenzitě chuti. 

Žádné komentáře:

Okomentovat