Angrešt, skvělé ovoce |
Téma je však velice obšírné, takže to chvíli zabere. Mezitím uvedu jak se starat o můj nejoblíbenější keř, angrešt. Chuť tohoto ovoce je skvělá, ale stejně jako všechno na zahradě i angrešt vyžaduje naši pozornost i v jiných obdobích, než je období sklizně.
Především teď z jara musíme keř angreštu opečovat, aby mohutně plodil. Nejdůležitější je správný řez. Ale podívejme se na celý životní cyklus.
Výsadba
Krásně zapěstovaný keř angreštu |
Po výsadbě provedeme první prostříhání. Vždy je nutné dbát na to, aby nebyl keř příliš hustý. Musí se dovnitř snadno dostat vzduch. Odstraníme všechny tenké výhony a začneme zapěstovávat kostru keře.
Každý rok vybereme jeden až dva silné mladé výhony a zakrátíme je o třetinu, pokud jsou hodně vytáhlé, zakrátíme klidně o polovinu. Další rok pak tyto větve začnou houstnout, nasadí postranní výhony a vytvoří se nám plodonosné dřevo.
Výchovný řez
Postupně zapěstujeme asi 8 hlavních větví, které průběžně stříháme. Každoroční přírůstky zkracujeme o třetinu. Sledujeme také bedlivě výskyt padlí, na něj je angrešt zvlášť náchyvzlášťlný. Padlí se vyskytuje jako chomáčky bílé plísně na koncích mladých výhonů. Sledujte padlí také během roku a při jakémkoli výskytu okamžitě napadené části rostliny odstraňujte. Lépe zasáhnout hlouběji do keře a ustřihnout větší část, než ustřihávat těsně za napadenou částí. Je důležité aby se nám padlí nešířilo, jinak může zdevastovat celou úrodu. Veškeré napadené části je nejlépe okanžitě spálit, padlí se snadno šíří větrem.Jak keř stárne a plodí, průběžně stříháme a také přihnojujeme. Platí že čím více květních pupenů odstraníme, tím méně plodů na keři bude, ale tím budou i plody větší. Snažíme se tedy udržet jakýsi optimální poměr. Je ale těžké říct, kolik pupenů nechat, záleží na podmínkách v jakých angrešt roste. Nezbývá než pozorovat naši úrodu rok co rok a hledat určité optimum.
Udržovací řez
Jak nám keř po léta plodí, začne dřevo stárnout, proto staré převislé dřevo odstraňujeme na nějaký mladší výrůstek, nové výhony zastříháváme nadále o třetinu. Dále sledujeme napadení padlím a občasně přihnojujeme a mulčujeme.Zmlazovací řez
Pokud už je větev moc stará a kůra už je více popraskaná, celou větev odstraníme a zapěstujeme úplně novou. Angrešt snadno zmlazuje a takový zásah mu nijak neublíží, spíš naopak. Keř se omladí a dál skvěle plodí.Nezbývá než popřát mnoho úspěchů s vašimi angrešty. Přidávám fotky z letošního řezu. Keř je mladý, asi čtyřletý a loni by byl i plodil, nebýt padlí. Snad se mi ho podaří zbavit.Vloni byl stříhaný a opavdu velmi silně rostl.
V budoucnu se také můžete těšit na lepší fotky, nový fotoaparát by měl fotit mnohem lépe než můj chytrý/hloupý telefon.
|
|
|
Žádné komentáře:
Okomentovat